JAKÉ TO BYLO NAPSAT KNIHU?

Monday, January 30, 2017


Napsala jsem knížku. To už asi víte :). Připravit článek, kde se jí budu věnovat, je pro mě ale těžší než ostatní články. Nevím jak začít a přitom bych vám toho chtěla napsat tolik.
Bylo to tak, loni na jaře mě oslovilo nakladatelství Albatros, jestli bych nechtěla napsat knihu, ve zkratce řečeno.
Okamžitě mě napadlo, že chtěla (vždycky jsem tak trochu chtěla být jako Carrie Bradshaw ;). Když od roku 2010 děláte blog, v návaznosti na to přednášíte, mluvíte ke spoustě lidem, napsat knížku byl takový krásný další krok. Vím, že by někdo mohl namítnout, že to máme příliš snadné, nabídka takhle "spadne z nebe" a jiní se o to snaží roky. Na to bych ráda řekla, že není vše tak, jak vypadá, tedy není vše tak snadné, jak se zdá. Blogovat je docela dřina. Dělat to k zaměstnání s pevnou pracovní dobou o to více, protože blogování už je poslední roky nejen mým koníčkem, ale druhou prací. A není to vše jen to, co vidíte tady na webu, je potřeba si uvědomit, že blogování obnáší být online téměř 24/7, schůzovat, plánovat, jednat, komunikovat, obstarávat sociální sítě, fotit, psát... Tak a dost "obhajování". :).
Musím přiznat, že když jsme se tedy bavili o tématu knihy, předpokládala jsem, že budou chtít nějaké blogové téma, ale nakonec sám Albatros právě nahodil téma svatba. A to bylo něco pro mě. Byl to takový ten moment, kdy jsem hned viděla, jaká ta kniha může být a hlavně co vše by do ní patřilo. Zúročila jsem tedy svou letitou praxi produkční, svou lásku k hezkým věcem (eventům), organizování a plácli jsme si.
Bylo jaro a já sestavovala obsah, který byl takovým mým odrazovým můstkem, abych sama měla srovnáno v hlavě, čemu se chci věnovat. Nakladatel mi obsah schválil a pak už jsem měla volnou ruku! Ale taky termín, do kdy jsem kompletně text měla odevzdat.
Co vám budu povídat, čím více jsem psala, tím více jsem si říkala, co když se to potom nakladateli nebude líbit? Co když se to nebude líbit lidem? Psala jsem a psala, neprobíhala žádná průběžná kontrola a já musela spoléhat sama na sebe... To mě ale vlastně vyhovovalo, nemám ráda, když jsem svázaná a když se cítím, že je moje práce příliš pod kontrolou.
Samozřejmě jsem to měla tak, že čím víc se mi blížil termín odevzdání, tím víc jsem panikařila, jestli to stihnu. Ale ve finále to mám tak, že čím víc jsem v časovém presu, tím jsem výkonnější. Rozplánovala jsem si tedy v létě všechny volné víkendy tak, aby se během nich věnovala od rána do večera psaní a text přibýval, přibýval a pár dní před odevzdáním jsem měla hotovo! Nádherný pocit!
Co se týče grafiky, měla jsem jasno už při domlouvání s Albatrosem, že chci mít grafiku ve vlastní režii. Domluvila jsem se se svou kamarádkou, bývalou kolegyní z práce, art directorkou Irinou, která je strašně šikovná a obě máme na tohle stejný pohled, takže jsem s ní vše probrala, domluvily jsme se a bylo. O to celá práce byla krásnější. Strašně ráda vzpomínám na naše posedávání u vína nebo jídla, kdy jsme se s Irinou o všem bavily. Fotky v knize jsou použití z naší svatby jako dokreslení atmosféry. S fotografem naší svatby, Jonatanem Janem, jsme se domluvili ještě na dofocení komponovaných fotek pro otvíráky kapitol, takže to jsme dali dohromady spolu s Irinou a Jonatanem v ateliéru a foto materiál byl na světě. Hotový text putoval do nakladatelství, prošel korekturou, potom zpátky ke mně, já jsem znovu kontrolovala a začala se řešit finálně grafika.

A teď už o knížce samotné. Je to moderní průvodce pro budoucí nevěsty, a to od zásnub až po svatbu samotnou. Má 160 stránek. Je to zároveň Kreativní plánovač, takže po každé kapitole máte stránky na zapisování poznámek, protože to je to, co budete při přípravě svatby rozhodně potřebovat. Kniha má úvod, 7 kapitol a závěr. Snažila jsem se tam obsáhnout vše, aby nevěsta měla vše na jednom místě. Není to kniha, ve které se věnuji naší svatbě a tím dávám inspiraci na svatbu, jako jsme měli my. Pojala jsem to tak, aby si tam každá nevěsta našla to své. Ale samozřejmě je to knížka, kterou jsem napsala já, takže do ní vkládám i své postřehy, zkušenosti, názory, doporučení. Prokládám to zákulisními příběhy z našich příprav.
Nedotýkám se tam konkrétních firem, značek atd. protože to není adresář ani inzertní kniha. Své dodavatele, salony, agentury atd. si musí najít každá nevěsta sama. Je to z toho důvodu, že já nejsem odborník na to, abych věděla, kde co mají, kde jak co dělají a kde je co levnější. Vše je velmi relativní, záleží na poptávce, okolnostech, místě atd. Proto by bylo velmi úzce zaměřené, kdybych tam vkládala konkrétní tipy co znám já. Ty naše konkrétní odkazy jsem popsala a doporučila v článku z naší svatby tady na blogu. Vše jsem se tedy v knize snažila probrat tak, abyste měly jasno, aby vaše rozhodování bylo snazší, aby vaše přípravy měly řád, abyste věděly, na co nezapomenout, abyste zjistily, co jsou mýty a co fakta, abyste byly připraveny, když se něco na poslední chvíli nevydaří a věděly co dělat...a zkrátka, abyste si celé tohle nádherné období naplno užily a svatební den byl podle vašich představ.
Kniha nesupluje práci svatební koordinátorky, to by bylo příliš snadné. Ale je to pomocník, kterého oceníte i ve chvíli, kdy svou svatbu svěříte právě do rukou koordinátorky, protože stejně vše vnímáte, řešíte, konzultujete s ní a hlavně se kniha netýká jen věcí, které za vás řeší koordinátorka, ale hlavně věcí, které jsou prostě na vás a o vás :).

Přichystat knížku je sakra těžké. Klaním se každému, kdo nějakou napíše. Psát text, aby měl hlavu a patu a dal se učíst je náročné a pro mě je největší pocta, že zatím slyším chválu a budoucím nevěstám se čte dobře a hlavně v ní nachází vše, co je zajímá. A nejen to, ohromně mě těší, že mi knihu chválí i ženy, které už jsou vdané, také novinářky, které na ni nahlíží z pracovního hlediska, muži, kteří ji dostali do rukou u své snoubenky, ženy, které jsou ke svatbám skeptické a profíci z oblasti svateb. DĚKUJU!

Uf, to jsem se rozepsala! Budoucí nevěsty nebojte, kniha je napsaná více s lehkostí než moje články na blogu :D.
Kniha už je v prodeji, vydalo jí CPress (spadá pod Albatros), stojí 399 Kč, je k dostání ve všech velkých knihkupectvích a také online na Albatrosmedia (klik).
Knihu jsem za přítomnosti médií a přátel slavnostně pokřtila v restauraci Mirellie minulou středu 25. 1., křest moderovala Eva Decastelo a kmotrou se stala Vendula Pizingerová, která měla svatbu ve stejný den jako my a do té doby nás pojilo i stejné příjmení Svobodová. Obě znám už nějaký čas a byla to skvělá volba! S nima se člověk nikdy nenudí :).


Jonatan Jan, Eva Decastelo, Vendula Pizingerová a já :)

8 COMMENTS ♥

 1. Ejvi, v prvom rade gratulujem ku Tvojej krásnej knižke! Ja sa budem vydávať v máji, samozrejme, že by som si knihu rada prečítala, ale nežijem na Slovensku a je to ťažšie zohnať si ju. Každopádne, verím, že je perfektná! Ešte raz gratulujem, si skvelá žena, blogerka a teraz i autorka a zároveň moja veľká inšpirácia! :)

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Tý jo gratuluji k tvé první knize! :)
  Giveaway Saloos

  ReplyDelete
 3. Velmi srdečně gratuluji, podle mě si zasloužíte toto zcela odpracované ocenění Vaší práce. Kniha vypadá nádherně!

  ReplyDelete
 4. OoO, obrovská gratulácia Ejvi, si šikulka a mám v pláne si knižku kúpiť, aj keď to budú od našej svadby čoskoro 2 roky, bohužiaľ na autogramiádu sa nemám ako dostaviť, ale verím, že sa ešte niekedy stretneme a ja si knižku pribalím so sebou :)

  Romilikes

  ReplyDelete
 5. Moc hezký článek, Ejvi! Gratuluji ti ke knížce a přeju jí i tobě úspěchy. Byť nejsem a ještě nějakou dobu neplánuju být nevěsta, a proto kniha jde zatím mimo můj zájem, jsi pro mě velkou inspirací, jsi úžasná :)

  ReplyDelete
 6. eva eva eva, to je tak krásný jméno a ty si říkáš tak trapně: ejva...nepochopim:(((

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já si ale neříkám ejva, nauč se číst. A ty vulgarismy, cos napsala do druhého, v podstatě stejného komentáře, si nech od cesty.

   Delete

Blog Archive