START-UP MĚSÍCE | EKO PLENKY KOLORKY

Sunday, January 07, 2018


V Elite Bloggers podporujeme české start-upy, to jste si věřím už všimli. Je to pro nás radost, mít tu možnost o nějaké začínající české značcce, které věříme, dát vědět více lidem. Tohle je ten prostor, kdy zcela nezištně někoho podpoříme. Víte co se říká o té karmě ;).

A když jsem se dozvěděla, že mezi start-upy budeme mít Kolorky, eko plenky, byl to zrovna ten moment, kdy jsem se chystala je i vyzkoušet. Bylo to tedy skvělé načasování a o start-up jsem se přihlásila. Kolorky jsem zkoušela už někdy od listopadu, protože jsem zase potřebovala mít čas, abych zjistila, jestli nám vyhovují. A teď i koukám, jak byl ještě Edgarek v listopadu drobísek na té fotce níže :). Teď už mu jsou ty Ska malé. Každopádně k naší spokojenosti: po pár dnech a nocích jsem byla z plenek nadšená, takže nebylo o čem přemýšlet a spojila jsem se s Janou Chladovou, majitelkou Kolorek a přes email ji vyzpovídala a vy si nyní můžete s Janou přečíst rozhovor. Věřím, že po přečtení nenajdete otázku, která by nebyla zodpovězena.  
Jak vás napadlo začít vyrábět plenky? 
V posledních letech jsem se dostala do fáze, kdy jsem začala uvažovat nad změnou a hledala něco, kde se najdu, něco, co do mého života přinese kreativitu a naplnění. Protože miluji dobré jídlo a ráda vařím uvažovala jsem nějakou dobu nad otevřením vlastního bistra. Ale protože by to byla příliš radikální změna, začala jsem hledat něco, s čím bych mohla začít i při své práci. Jednoho dne jsem narazila v časopisu na zahraniční plenky, které mě zaujaly a řekla si, že je to něco, co v Čechách chybí. Oslovila jsem firmu, ale nedopadlo to, a tak jsem se do toho pustila od začátku sama.

Bylo to i kvůli osobním zkušenostem s jinými značkami? Sama nemám děti, takže jsem nevycházela z vlastní zkušenosti. Několik týdnů jsem procházela obchody, studovala na internetu a samozřejmě jsem se ptala svých kamarádek co si o tomto nápadu myslí a byly nadšené, to mě utvrdilo v tom, že jsem se do projektu pustila.

Co jste dělala předtím, než jste se pustila do výroby plenek? Téměř celý život pracuji ve financích. Stále mám své zaměstnání a Kolorky dělám ve volném čase. Pracuji jako manažerka.

Nebála jste se přesyceného trhu? Samozřejmě jsem obavy měla, ale byla jsem tak přesvědčená o svém nápadu, že mě to neodradilo. Plenek je na trhu mnoho, Kolorky jsou výjimečné zejména svým vzhledem, ale také kvalitou. Většinou jdu do všeho po hlavě a Kolorky nejsou výjimkou.

Čím se odlišujete? Kolorky myslí na citlivou pokožku miminek a životní prostředí, a hlavně jsou krásné a stylové. Jsou vyrobeny z přírodních a obnovitelných materiálů – netkané textilie, buničiny a papíru. Všechny materiály jsou bez příměsí PVC, chloru, antioxidantů, latexu nebo ftalátů, protože ty u dětí způsobují alergie a astma. Nejsou parfémované a obsahují přírodní aloe vera. Důležitý je i jejich design, který se pravidelně mění. Myslím, že je důležité, aby se plenky líbili nejen dětem, ale i rodičům, kteří o děti pečují. Plenky jsou základem šatníků všech miminek. Nemyslíte? Nyní řeším možnost, LDPE (recyklovatelný plast, aby neprotekla tekutina), které je uvnitř plenky, vyměnit za bioplast. Uvidíme, jak to bude cenově dostupné, ale výrazně by se zkrátila rozložitelnost plenky.Na kom jste plenky testovali?
Při výrobě plenek jsem se spojila s výrobcem, který plenky vyrábí už řadu let a zákazníci jsou s nimi spokojeni. Jsou testovány Státním zdravotnickým ústavem v ČR. Fáze testování tedy nebyla pro Kolorky nutná. Nyní již testují miminka a od maminek mi chodí nejen krásné fotky, ale i krásná slova v emailech a zprávách na FB a Instagramu.

Jste považovani za čistě českou značku, ale původ máte USA, VB, Německo, Koreu a Čínu. Kde se tedy Kolorky vyrábí? Kolorky jsou česká značka, kterou jsem založila v loňském roce. Já pocházím z Čech a moje firma také. Původ materiálů je v různých koutech světa a samotná kompletace poté probíhá v Číně, odkud Kolorky dovážím do ČR. Původně jsem je chtěla vyrábět v Čechách, ale bohužel na to jsem neměla a zatím stále nemám kapitál. Je to stejné jako s jinými výrobky, které se kompletují z mnoha komponentů. Každá firma si najde své nejlepší dodavatele. Výroba plenek není úplně jednoduchá, musíte vyrobit obrovské množství kusů, nemůžete si objednat například 100 a zkusit, zda je prodáte a pak pokračovat. To samozřejmě znamená i velké finanční náklady. Stála jsem před rozhodnutím, zda v projektu pokračovat, či ne. A protože už bylo hodně věcí v pohybu, Kolorky jsou na světě. Nelituji, i když reakce jsou někdy i nepříjemné. Na druhou stranu samozřejmě respektuji, pokud někdo upřednostňuje výrobky zahraničních firem, které se vyrábí v ČR, nebo používají plenky látkové. Každý máme možnost volby, a tak je to správné.

Potrpíte si na designu. Není to na úkor kvality?Rozhodně ne. Kolorky jsou kvalitní plenky a barvy nejsou nijak škodlivé. Na většině plenek na trhu dnes najdete obrázky, já jsem ale chtěla, aby plenky vypadaly jinak. Jediné mínus jsou vyšší náklady na výrobu.


Jak často měníte design a barvy plenek?  Kolorky jsou na trhu od června a od té doby mají tři designy. Záleží, jak se bude Kolorkám dále dařit, ale do budoucna bych ráda měla nový design každé tři měsíce, s tím, že některé bych měla v nabídce stále.

Dáváte velký důraz na to, že Kolorky nejsou bělené chlórem. Ostatní plenky jsou? Situace na trhu je taková, že na obalu najdete, že jsou plenky bělené horkým vzduchem. Některé se nebělí vůbec. U ostatních není většinou způsob bělení uveden. Je na každém, jak si to vyhodnotí, nebo zda si u výrobce tuto informaci zjistí. Nedělala jsem průzkum značek, protože u většiny firem je průběh výroby výrobním tajemstvím. Když jsem připravovala web, chtěla jsem na něm uvést co nejvíce informací, aby se zákazníci mohli rozhodnout, zda jsou pro ně Kolorky tím pravým.
Chlór a jeho deriváty nejsou pro miminko a jeho vývoj vhodné. Chtěla jsem plenky co nejšetrnější k dětské pokožce, proto jsem hledala plenky, které jsou běleny horkým vzduchem.

Co může chlór způsobit? Je důležité říci, že opakované vystavování se dioxinům, které se uvolňují při bělení chlorem má dopad na naše zdraví. Zvyšuje riziko rakoviny, způsobuje poruchu imunity, vývojové poruchy a poruchy nervového systému. A to nemluvím jen o dětských plenkách. Dámské hygienické výrobky na tom nejsou o nic lépe.

Jak jste vůbec přišla na název Kolorky? 
V hlavě jsem měla mnoho nápadů. Když jsem ale začala hledat doménu a procházela obchodní rejstříky, dost jsem narazila. U původního názvu, který jsem měla vymyšlený bych vložila celý počáteční kapitál pouze do domény. Nakonec jsem skončila u krásných českých Kolorek. Myslím, že tento název plenky krásně vystihuje. Také jsem přečetla mnoho materiálu o tom, jak vymyslet správnou značku. A základem těchto textů bylo, že by název měl být snadno zapamatovatelný. To se mi myslím, také povedlo.

Jaký moment v tvorbě Kolorek byl ten zlomový?

Spuštění e-shopu. Byl za mnou rok práce a já se bála, stále to odkládala, protože mi to pořád nepřišlo perfektní. Nakonec jsem si řekla, že jen máloco je na začátku perfektní a některé věci je zkrátka potřeba vyzkoušet a upravit dle zkušeností zákazníků. Když začali chodit první krásná hodnocení a zprávy, oddechla jsem si a ujistila jsem se, že jsem udělala dobře. Díky krásným zprávám (především zákaznic) dnes zažívám téměř denně pocity štěstí a naplnění.

Na jaké pozici na trhu byste Kolorky ráda viděla za rok a kde třeba za 5 let?
V roce 2018 bych na trh ráda uvedla řadu novinek, jako noční plenky, panty a vlhčené ubrousky. Ale záleží, jak se bude Kolorkám dařit. Začínám prodávat Kolorky v Polsku a ráda bych i na další trhy. Momentálně jsem ale šťastná s tím, jak to je, musím jít po malých krůčcích, abych si nenabila…

Bylo těžké se rozhoupat a jít do vlastního projektu? Ano i ne. Věděla jsem, že potřebuji změnu, ale taky jsem se bála neznámého. Jsem v tomto oboru úplný nováček, ale věřím, že Kolorky si najdou své místo u nás i za hranicemi ČR, u všech rodičů, kteří mají rádi kvalitu a krásné věci.
Byl moment, že jste si řekla, že to vzdáte? Největší rána pro mě byla, když jsem zjistila, že dodávka, která byla v plánu na říjen, bude mít několikatýdenní zpoždění a nabírala další a další. Bylo to náročné, ale nakonec mi to snad i zákazníci odpustili. Taky jsem se musela naučit, že ne všechny reakce musí být pozitivní a že se nemůžu zavděčit všem, bohužel.

Co byste vzkázala všem, kteří stále váhají, zda do vlastního projektu jít?Když budete cokoliv dělat s láskou a trpělivostí, a budete vděční za každý sebemenší úspěch, pak se dílo podaří. A hlavně nezapomenout, že chybami se člověk učí a je to lidské Nebojte se, je to náročné, možná si sáhnete na dno, ale ten pocit prostě stojí za to!


A ten krásný web s eshopem naleznete jednoduše tady: www.kolorky.cz.

2 COMMENTS ♥

  1. Vypadají suprově, hlavně hezká kombinace barev :)

    www.mummysweetbaby.blogspot.cz

    ReplyDelete
  2. Taky v nich “pojedem”. Kolorkam moc fandim. Hezky rozhovor. Jitka

    ReplyDelete

Blog Archive