Ohlédnutí na náš výlet do HOLANDSKA a do výzkumného centra mateřského mléka

Tuesday, July 24, 2018


Začátkem jara přišlo pozvání, do Holandska, od Nutricie. Nebylo jen pro mě, ale pro celou mou rodinu, tedy i mého manžela a samozřejmě Edgarka. Dlouho jsme se nerozmýšleli, pozvání mě strašně potěšilo a tak jsme v polovině května letěli na společný press trip, poprvé jsme letěli s Edgarkem a hned díky společnosti, která se zabývá výzkumem mateřského mléka a výrobou toho umělého. Já s umělým mlékem zkušenost zatím nemám. Musím zaťukat, že s kojením jsem neměla nikdy problém, takže nebyl důvod. Možná si říkáte, proč tedy zrovna já letěla s Nutricií do Holandska? Právě proto, že výzkum mateřského mléka bylo hlavním tématem, právě proto, že Nutricia natolik podporuje kojení a tedy rozhodně to není o tom, že by jen proto, že vyrábí Nutrilon nutili maminky dávat umělé mléko, když to není potřeba. Moc dobře si ale uvědomují, že ne každý má to štěstí kojit a jsou tu právě proto, aby dokázali díky jejich výzkumům vyrobit mléko co nejvíce podobné tomu mateřskému. Každopádně několikrát ta zaznělo, že kojení se fakt nemá vzdávat, že je to jednoznačně to nejlepší, co miminku může matka dát.

Teď se tedy ohlédnu na tenhle press trip a řeknu vám nějaké zajímavosti, které jsem se tam dozvěděla.
Spolu s námi letěly ještě rodinky Kačí ze Smooth and Cooking, Káťi z Miluji svůj život a Marti z Mama Chef. Takže o to víc byl výlet skvělý, protože jsme tam trávili společný čas.


Když už jsem u toho kojení, musím říct, že i na let fungovalo perfektně. Let nebyl dlouhý, Edgarek byl hodný a většinu prospal, ale usnul právě u kojení a taky díky kojení neměl problém s tlakem u vzletu a přistávání. Když jsme v Holandsku byli, bylo mu necelých 7 měsíců. 


Bydleli jsem v Amsterdamu, kde jsme měli i nějaký ten čas pro sebe, takže jsme se procházeli a procházeli a bylo to strašně fajn!


Další den už jsem se vydali všichni autobusem do nedalekého Utrechtu, kde právě sídli Nutricia Research. Byly jsme úplně první blogerky, které byly na exkurzi a přednášky do výzkumného centra pozvány, to byla rozhodně pocta. Byl to vážně zážitek.


Celá budova byla naprosto neuvěřitelná, obrovská, ale přitom z ní tolik dýchala příjemná atmosféra. Bylo to jak v nějakém filmu, říkala jsem si, že teda tam pracovat musí být opravdu zážitek. A určitě je, protože to, jak z těch lidí, které jsme tam potkali, seznámili se, prohodili pár slov, poslouchali na přednáškách, tak z nich všech bylo upřímně cítit, jak tou prací žijí. 


Nutricia byla na náš výlet nachystaná skvěle, ve výzkumném centru nás čekaly přednášky, kam jsme samozřejmě šly bez dětí, takže nastoupili tatínci a starali se :). A potkávali jsme se mezi přednáškami, na krmení a hlavně na pomazlení :).


Pro naše manžele a děti byl nachystaná hrací místnost, takže tam se zabavili, pak se byli projít s kočárky a teda řeknu vám, vypadali fakt rozkošně :). Prostě tatínkové s dětma, to je tak krásný pohled. 


My s holkama si měly možnost prohlédnout laboratoře a pak už nás čekal blok přednášek. 


Ze všech přednášek mě nejvíc zaujala ta od Dr. Bernda Stahla, samotného ředitele výzkumu mateřského mléka. Nejen, že byl opravdu charismatický a má více než 20letou zkušenost s výzkumem v oblasti mateřského mléka a kojení, ale uměl o tom mluvit tak, že to absolutně nebyla žádná nudná přednáška plná odborností, ale vše bylo vysvětleno tak, že jsem doslova hltala každé jeho slovo. A povim vám, po jeho přednášce jsem se cítila opravdu skvěle a vděčně za to, že kojim.
Tady na tom slidu prezentace je vidět to, jak přirovnal mateřské mléko k symfonickému orchestru. Je tam zkrátka vše, co je potřeba.

CO JSEM SI ZAPSALA Z PŘEDNÁŠKY?

Byla tam zmíněna například imunita, která je díky kojení u miminek silná. A já jsem si v tu chvíli vzpomněla, že nejspíš i moje kojení mělo vliv na to, že přesto, že si Edgar hrál s kamarádky dcerou, která je o dva měsíce od něj starší a dva dny na to mi psala, že dcerce propukly neštovice a že v ten den, kdy jsme se viděly, byla už silně infekční a že je velká pravděpodobnost, že se Edgar nakazil. Inkubační doba neštěvic byla až 3 týdny a já si samozřejmě maximálně přála, aby je nechytil, ale zase jsem na druhou stranu věděla, že jestli se tak stalo, nic s tim nenadělám. Nenakazil se. Mohla to být všechno jen shoda náhod, ale třeba to bylo díky tomu, že v tu dobu byl Edgar prakticky ještě plně kojený.

Každopádně na mateřské mléko má vliv spousta věcí, rozhodně není mýtus, že na něj má vliv například matky nálada. Takže stres, nervování a tak dále, to opravdu není nic, co by prospívalo mateřskému mléku.
Co také není žádoucí, když se matka kvůli poporodním kilům snaží držet dietu. Při kojení je potřeba se v jídle neomezovat, Bernd Stahl říkal, že ať matka jí vše, co jí chutná, co má ráda a tím pádem bude v pohodě a tedy i kojení bude kvalitní. Až když samozřejmě vidíte nějaké nežádoucí reakce (alergie), tak je potřeba stravu řešit, jinak se opravdu neomezujte jen proto, že se budete chtít snažit předejít případné alergii. Dokud nenastane, nehledejte ji tam, kde není. 

Také tam padla řeč na to, co se dostane do mateřského mléka z matky stravování. Pry je to velmi zajímavé, že z něčeho třeba vůbec nic a z něčeho jiného poměrná část. Matka by se tedy měla stravovat svědomitě. Když jsme se ptaly třeba na kafe, říkal, že pokud je matka na kafe zvyklá, není nutné ho úplně při kojení vyřadit. Pokud kafe nepila a najednou během kojení začne, tak to nedoporučuje, tělo na něj neni zvyklý a na mléko bude mít pravděpodobně vliv. 

Další zajímavost byla, že když má dítě třeba chřipku a matka ne, matky tělo to vycítí a začne produkovat mléko s více protilátkami. Nevědí, jak to funguje, ale je to takhle prostě zařízené. Což je naprosto úžasný!A teď ještě nějaké další zajímavosti  a fakta z přednášky o zázraku jménem mateřské mléko.

VĚDĚLI JSTE, ŽE.....
 • v prvních 15ti dnech po porodu se mateřské mléko zásadně mění?
  1-5 dní po porodu jde o kolostrum (mlezivo), což je první mléko obsahující relativně vysoký obsah bílkovin a je bohaté na složky prospěšné pro vývoj imunitního systému.
  6-15 dní po porodu jde o přechodné mléko bohaté především na tuky a laktózu.
  15 a více dní po porodu je zralé mléko s vyváženým složením makro a mikroživin, které kojenec dostává výlučně po následujících 6 měsíců ale i déle, až do 2 let.

  Hlavní složky mateřského mléka jsou:
  1) Proteiny
  2) Lipidy
  3) Laktóza
  4) Oligosacharidy mateřského mléka
  5) Bakterie
 VĚDĚLI JSTE, ŽE....
 •   složení mateřského mléka se mění i během jenoho kojení?
  Přední mléko:
  První mléko na začátku kojení obsahuje vše, co kojenec potřebuje (tj. sacharidy, proteiny a vitaminy), má namodralou bílou barvu v důsledku vysokého obsahu vody a nízkého obsahu tuku. Vysoký obsah vody v mateřském mléce navíc chrání plně kojené děti před dehydratací.
  Zadní mléko:Mléko ke konci kojení je nejbohatší na tuk a energii, je hustší a má tmavší barvu. Díky svým vlastnostem zajišťuje příjem vysokého obsahu energie, které umožňuje prodloužení intervalu mezi kojením.

VĚDĚLI JSTE, ŽE....
 • Chlapci při kojení zkonzujumují až o 16% více mateřského mléka než dívky: Velkým překvapením je, že mléko, které má sloužit jako potrava pro chlapce, obsahuje až o 25% více kalorií, než mléko produkované pro děvčata.
Na závěr ještě tohle shrnutí benefitů kojení. Protože benefity mateřského mléka nejsou jenom pro miminko, ale i pro maminku. 

Zkrátka to byla přednáška u které se mi opravdu nechtělo spát :). Bylo to strašně zajímavé a já jsem vážně vděčná, že jsem tuhle příležitost měla. Z Utrechtu jsme pak jeli zpátky do Amsterdamu, takže tady máte ještě pár obrázků z města.


4 COMMENTS ♥

 1. Síce dieťa nemám a ani neplánujem, no tento článok bol fakt zaujímavý. Je skvelé, že celú rodinku pozvali na takýto výlet, určite ste si to užili. :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 2. Už dříve to tu bylo slohově slabší, ale tohle je tedy hrůza, to se nedá číst.

  ReplyDelete

Blog Archive