ABY VÁM NA INSTAGRAMU BYLO DOBŘE

Friday, December 21, 2018Možná tim předvánočním časem, kdy začínáme méně pracovat a víc koukat na filmy, seriály, na instagram, na stories... Možná, tím předvánočním časem, kdy hledáme víc inspirace na dárky, recepty, na filmy... Možná tim počasim venku, kdy jsme víc zalezlí (nemocní) doma. Možná tím vším dohromady jsem se inspirovala k napsání tohohle článku.

Instagram je součástí našich životů. Skoro každý ho má, skoro každý na něm tráví nějaký čas. Je to fenomén dnešní doby. Dá se na něm najít všechnamožná inspirace, tipy a rady, přátelství, práce, spolupráce, životní moudra... prakticky cokoliv. Záleží jen na tom, co na instagramu, ať už vědomě nebo nevědomě, hledáte vy.

Druhá strana instagramu je ale také ta, že se lidé hodnotí a soudí, tajně se sledují, kupují si lajky, berou každou spolupráci, nadávají na reklamy, závidí, nepřejí...

Tenhle článek nepíšu proto, abych tady dělala něco z toho. Všeobecně nemám ráda negativismus a vždycky mým cílem skrze blog/instagram bylo, že jsem chtěla inspirovat, bavit se o hezkých věcech, odreagovat atd. Ale jak už jsem v tomhle online světě dlouho (na blogu skoro 9 let !!!) a na instagramu přes 6, tak pozoruju spoustu věcí co se dějí  a jelikož vim, že téma instagram je opravdu TÉMA a pokud patříte k těm, kdo ho alespoň trošku "hrotí", tak mě napadlo, že se s vámi podělím o 5 bodů, kterými se já v poslední době snažím řídit a které mně osobně vytvářejí to prostředí instagramu opravdu už ve většině případů pozitivní.
Učím se na něm trávit méně času, což je taky pozitivní bod a když na instagramu brouzdám, komunikuju, pracuju...tak je mi tam už většinou dobře.1. CHOVEJTE SE TAK, JAK CHCETE, ABY SE OSTATNÍ CHOVALI K VÁM.

Zní to jednoduše a jako samozřejmost, ale podle mě na to mnoho z nás zapomíná v chování na instagramu. Divíme se, že máme málo lajků, málo komentářů, že instagram bojkotuje náš obsah, že algoritmus je neúprosný... to možná všechno může být fakt, ale taky si musíme sáhnout do svědomí, jak se na tom instagramu chováme sami. Chceme lajky, ale ruku na srdce, kolik těch lajků rozdáme ostatním my? Kolika lidem napíšeme upřímně, že jim to sluší/ že ta fotka je povedená/ že je to skvělý tip/ že souhlasíte/ že nesouhlasíte..
Já sama vim, že v tomhle mám dost mezery, mnohdy prolítnu fotky ostatních takovou rychlostí, že sice si párkrát řeknu třeba že je to hezká fotka, nebo že je to zajímavý nápad, ale často zapomenu dvakrát kliknout a dát jí lajk a nebo okomentovat. A to nemluvim ani o tom, že často nepřečtu ani popisek. Navíc sleduju dost účtů a vidim jich jen zlomek, takže některých fotek si nemůžu ani všimnout. A je mi prostě jasný, že mnoho z vás to má stejně, doba je zrychlená, děláme tisíc věcí najednou a upřímně, instagram je fakt jen pro odlehčení, takže je vlastně úplně normální, že fotky prolítneme a ne vždy se podíváme na vše, ne vždy si přečteme, co kdo píše... Ale pokud chcete, aby s vámi lidi na instagramu komunikovali, měli byste sami být aktivní vůči nim. A probůh, teď hlavně nemám namysli takové ty praktiky, kdy bezmyšlenkovitě olajkujete všechno co vám přijde pod ruku, že budete komentovat jen proto, aby vám to dotyčný vrátil, že začnete sledovat někoho, aby si vás všimnul, ale pak ho zase odsledujete...TO NE, to se na to radši vyprdněte. Buďte upřímní, chovejte se tak, jak to cítíte a ono se vám to vrátí.
 

 
2. NENÍ DŮLEŽITÝ KOLIK LAJKŮ POSBÍRÁTE, ALE OD KOHO JSOU.
A s tím souvisí taky to, že když už se "hroutíme" z toho, kolik máme nebo nemáme lajků u fotky, tak se nadechněme a opět si zopakujme, že instagram je pro zábavu. A to i v případě, že to může být business, že nám tyhle fotky a popisky můžou vydělávat peníze. Pořád je to jen sociální síť. Někdy se zadaří víc, někdy míň. Znáte to, někdy máte pocit, že se vám ta fotka fakt povedla a očekáváte záplavu srdíček, ale ty se nekonají. Naopak jindy u některé fotky vůbec přemýšlíte, jestli má smysl ji publikovat, uděláte to a má nečekaný úspěch. Kdo to někdy zažil, ruku nahoru :).

Tenhle článek není o tom, jak instagram funguje a jak a kdy publikovat, aby vám čísla rostla. Takových článků jistě už vyšlo dost a všeobecné tipy, jako být aktivní, reagovat na komentáře, publikovat pravidelně atd., ty nejspíš už znáte. Tenhle článek pojímám spíš "psychologicky" ;). A tedy zpátky k názvu tohoto bodu. Nebuďte zklamaní, že u některé fotky máte menší odezvu, tady opravdu platí to, že s fotkou musíte být nejvíc spokojeni vy. A pak si rozklikněte, kdo vaši fotku olajkoval a pokud tam třeba uvidíte, že se líbí někomu, kdo vás samotný baví, inspiruje, nebo koho máte rádi, tak to přeci za to stojí, no ne? Já třeba před pár týdny začala upravovat fotky trošku jinak a jsem s tim fakt spokojená, ale některé fotky mají lajků míň něž třeba fotky s dřívější úpravou, nicméně teď mě víc baví, kdo mi fotky lajkuje. Takže vše je tak jak má být, lajků mám třeba někdy míň, ale jsou pro mě hodnotnější. Snad rozumíte, jak to myslim. :)


3.  NESLEDUJTE PROFILY, KTERÉ VÁS ŠTVOU, VYSÁVAJÍ, DEMOTIVUJÍ...

Podívejte se na své číslo sledovaných účtů. Možná je to 120, možná 300, 550 nebo třeba 1100. O tom, že nejsme schopni všechen ten obsah ani vidět tedy nemusí být řeč, ale to, co vidíme, vidět chceme a konzumujeme, by mělo být to, co se nám líbí, inspiruje, baví, zajímá, motivuje, těší, informuje, vzdělá... Jak prosté, viďte :). A teď zase ruku na srdce. Sledujete někoho, u jehož příspěvku se občas naštvete, rozčílíte, nebo si řeknete ježiš co to je, nebo vás daná osoba irituje celkově a stejně na ni furt koukáte, nebo vás snad přivádí do nepřijemného pocitu, že jste "něco míň" a tedy se přistihnete, že závidíte, nepřejete, a nebo jednoduše daný profil vám vůbec ale vůbec nic nepřináší? Pokud jste alespoň jednou řekli ano, tak pryč s tím. Tohle je možná jeden z těch vůbec nejzásadnějších bodů k příjemnému "pobytu" na sociální síti jménem instagram :). Sledujte jen účty, které vás těší. Fakt. Budete se cítit mnohem líp, váš čas, který se už rozhodnete instagramu věnovat, nebude ztrátou času a nebo něco hůř, nebude spouštěčem negativní energie, špatné nálady a tak. Nemusíte sledovat účty někoho, koho znáte, jen ze slušnosti. Je to jen a jen váš prostor a hlavně váš čas, který tomu věnujete, tak ho nepromrhejte na účtech, které vás vysávají.

Já jsem za tu dlouhou řadu let celkem měla ve sledování kolem tisícovky účtů. Šílený! Samozřejmě jsem o některých už pak neměla ani páru, takže klasicky jsem jim sice visela ve sledovatelých, ale prakticky jsem jim byla k ničemu (to je přesně ten efekt úpadku lajků, který jsem zmiňovala). Vadilo mi, že kvůli velkému množství sledovaných účtů přicházím o spoustu obsahu, který by mě opravdu zajímal, protože se v tom množství prostě ztratil, zapadnul. A tady hlavně fakt funguje ten algoritumus, kdy nám instagram servíruje to, co si myslí, že chceme vidět, což hodnotí podle naší aktivity - takže účty které pravidelně sledujete, komentujete, lajkujete, vám nabízí jako první. Ty, u kterých tuhle aktivitu nevyvíjíte, vám v podstatě už ani neukazuje, tím pádem o nich přestanete mít přehled a zapomenete na ně). Chtěla jsem otevřít instagram a vidět tam to, co se mě zajímá, rovnou, bez dlouhého projíždění, bez vyhledávání. Tak jsem začala promazávat a teď sleduji kolem 4 stovek účtů (což je mimo jiné furt strašně moc), ale oproti tisícovce je to velká změna v obsahu, který se mi tam načítá. A já jsem spokojenější.

Přestala jsem sledovat také všechny takové ty "vysněné" profily (milion destinací za rok, nespočet luxusních kabelek, bohaté snídaně atd.), které jsou vlastně plné vyumělkovaných fotek, nesmyslných kompozic a přitom je za tím úplné obsahové prázdno. Začalo to být na jedno brdo a mně osobně to nepřinášelo vůbec nic. Také jsem přestala sledovat účty, které mě jednoduše přestaly bavit tím, jak se na sítích začaly prezentovat, nebo se mi přestaly líbit jejich fotky...taky jsem přestala sledovat účty, které jsem ani nevěděla, proč jsem je kdy začala sledovat, pak jsem si vzpomněla, že to bylo přesně v takovém tom zápalu, kdy jsem daný profil rozklikla, líbil se mi jako celek, dala jsem lajk. Pár fotek se mi líbilo, ale pak to pro mě opět byl prázdný obsah a ty fotky byly v podstatě stejné jako u dalších 10 jiných účtů. Takže jsem se raději zaměřila na účty, kde mě baví obsah, líbí se mi fotky a hlavně mě zajímá, kdo je osoba, která za účtem stojí. Sleduji ale také dost firemních účtů oblíbených značek, podniků všeho možného, přijde mi to jako skvělý zdroj informací. Momentálně nejvíc tipů na podniky, cestování, značky, produkty...čerpám z instagramu.
4. SPOLUPRÁCE, REKLAMA. NAUČTE SE V NÍ ORIENTOVAT A NENECHTE SE ZNECHUTIT.

Tohle je velký téma a to by si také zasloužilo spíš samostnaný článek. Ale budu se to snažit vzít stručně a jasně. 
Teď v období Vánoc je to samozřejmě asi největší masakr a reklama se na vás valí ze všech stran a z instagramu nevyjímaje. Spousta blogerů, influencerů bere různé spolupráce, které pak prostřednictvím instagramu zpracovávají do svého obsahu. Na můj vkus je teď toho influencers marketingu někdy až moc, i proto jsem třeba přestala sledovat některé ty účty, kde to byla fakt už samá reklama, což by mě ani tak nevadilo za předpokladu, že to ale nebude takový neuvěřitelný pelmel produktů, značek, ve kterém není možné se zorientovat, absolutně to ztrácí na věrohodnosti a u takových účtů jsem bohužel měla pocit, že i když se snažili vymyslet nějakou omáčku k tomu, tak jsem četla jen bla bla bla. Taky mi nesedí, když někdo propaguje něco, co mu tak nějak nevěřim, nepůsobí to věrohodně, ba naopak, cítím z toho, že nebýt té placené spolupráce, daný produkt/značku by dotyčný pravděpodobně vůbec nikdy nevyhledával. Ale kdo ví. A v neposlední řadě mi není sympatické, jak stále někdo ohledně některých spoluprácí mlží a dělá ze sledovatelů tak trošku hlupáky.

Já jsem se letos rozhodla nad spoluprácemi přemýšlet ještě víc než kdy předtím a například právě na prosinec jsem odmítla všechny možné velké kampaně, protože jsem nechtěla na své čtenáře "tlačit" co všechno nutně musej pořídit na Vánoce, bez čeho se neobejdou, když já sama to mam jinak, do nákupáků před Vánoci jsem ani nevkročila, pohodlně si sedim doma na gauči s kafem, hraju si se synem a dárky jsem si obstarala online a nebo naštěstí s předstihem. A ráda bych, aby všichni byli víc v pohodě a klidu a ne se tolik hnali za dárky a tlačili se v davech, prskali na sebe bacily a tak :).

Ale spousta influencerů umí reklamu pojmout opravdu hezky a vážně to jsou fajn tipy. Já sama jsem se mnohokrát inspirovala právě u nějaké kolegyně blogerky ať už z Čech nebo zahraničí a něco si podle ní koupila. Jen jsem si právě tohle vnímání reklamy nastavila tak, že ji přijímám bez problému jen od účtů, kterým věřim, které mě baví, u kterých mě reklama neštve a u kterých to není reklamou přehlcené.

Reklama a spolupráce totiž nejsou špatně, naopak, je skvělé, že firmy a značky si víc a víc uvědomují sílu sociálních sítí, blogerů, influencerů. A že blogeři a influenceři mohou spolupracovat se značkami, vydělat si peníze za práci, kterou na sociálních sítích odvádí.

TAKŽE. Být otráveni z reklamy na instagramu a nadávat na ni nemá smysl. Reklama byla, je a bude. Pokud ale cítíte, že vás někdo svým obsahem vysává, že u někoho jste z reklamy zmateni, že vám daná reklama k dané osobě nesedí... můžete se vrátit ke 3. bodu a dané účty přestat sledovat. Já to udělala a je to super pocit.5. LAĎTE / NELAĎTE FEED.

Hádám, že většina z vás už tohle označení zná. Ale pořád vim, že jsou lidi, kteří neví, co je to feed. Takže to je to vaše seskupení fotek na vašem instprofilu :). No a to, jak vypadá celkově je velké téma mnoha z nás. Jasně, může se to někomu zdát jako prkotina, ale tak tenhle článek není o žádném výzkumu ani vědě, jen to jen o sociální síti. A galerie našeho instagramu je taková naše online vizitka.

Takže takhle, pokud vám je jedno, jak váš feed vypadá, nechte to tak a můžete být v klidu šťastní, že je vám to fuk :). Pokud ale patříte k té skupině, komu to neni jedno a řešíte to, ladíte, skládáte, upravujete ve stejném filtru atd., tak buď se vám to daří a jste spokojeni a nebo vám to furt nějak nejde vyladit podle vašich představ a jste z toho vlastně otráveni, omezuje vás to... Třeba jedna kamarádka si nastavila feed opravdu krásný, velmi minimalistický, bílý...ale teď přidává fotek dost málo a říká, že jí to vlastně hrozně omezuje, protože tam nemůže jen tak něco dát, ale zároveň se tohohle stylu nechce vzdát. To je dilema co :).

Já jsem zastáncem názoru, že nic se nemá přehánět. Některých až moc vyumělkovaných feedů jsem přejedena. Navíc pak už to vnímám jen jako fotogalerii, ale už postrádám nějakou přidanou hodnotu obsahu. Ale na druhou stranu líbí se mi, když má feed jednotný styl úpravy fotek, když to není přeplácané, když to zkrátka hezky ladí.

Ty trendy v úpravách fotek se mění samozřejmě, takže pořád je co zlepšovat, ale věřím, že najít si svůj styl si může každý, kdo vzhled feedu řeší. Zkuste si s tím pohrát, mrkněte třeba na nějaké tutorialy na úpravu fotek, zkoušejte.

Já jsem momentálně ve fázi, že jsem zase nedávno změnila úpravu fotek, takže ladím feed v novém stylu a moc mě baví, takže si to teď užívám a nestresuju se, jestli se to někomu líbí nebo ne, protože jsem prostě spokojená já (na nějaký čas :D).

Nicméně jsou profily, které sleduju a u nich mi je feed úplně šumák, vlastně ani nevim, jaký ho maj, protože nechodím koukat na celý profil, ale jen vnímám samostatné příspěvky, které mě baví, zajímají. Ale vždycky pro mě je klíčové, že se mi fotka musí líbit (kvalita, kompozice, barevnost). Na druhou stranu některé účty mám fakt oblíbené, chodím se k nim podívat, jestli je něco nového, nebo tam dohledávám inspiraci (bydlení, cestování, móda..) a baví mě, když celý ten feed má nějaké své poznávací znamení. Mám ráda, když na mě vyskočí fotka a já už podle stylu fotky poznám, koho je :).

Pokud snad stále tápete, k čemu je vzhled feedu dobrý, tak je to hlavně kvůli nově příchozím návštěvníkům, potenciálním sledujícím. Protože aby ste získali nové sledující, tak je musíte zaujmout a nejjednodušší cesta jsou právě fotky, protože texty pod nimi čteme až po. No a pokud k vám někdo přijde na profil, tak se na něj podívá jako na celek a tam právě ten upravený feed vynikne a můžete zaujmout na první dobrou. To, jestli si pak udržíte daného sledujícího svým obsahem dlouhodobě, už je věc vkusu.Článek je delší než jsem plánovala. Psala jsem ho celkem 4 večery, takže každý večer jsem byla rozpoložena myšlenkově trošku jinak (a trošku jinak unavená :D, ale snad bude dávat alespoň trošku smysl a třeba si z něj nějaký tip, jak na instagramu být spokojeni, vezmete.

Na závěr bych chtěla ještě připomenout, že je to opravdu jen síť, virtuální svět, nesuďte podle fotek na instagramu kdo jaký má život, protože to je jen jeho zlomek. Nestresujte se, jestli vidíte na instagramu naklizené domovy, drahé kabelky, dovolené, vystajlované děti...všechno jsou to také jenom lidi se všedními starostmi, v tu dobu ale nejsou zrovna na instagramu a nemají povinnost své běžné věci, starosti, povinnosti sdílet jen aby dokázali, že není každý den tak nablýskaný. A vůbec, nevíte, jak žijí ve skutečnosti, jestli jsou šťastný a jestli to, co prezentují je fakt takové, jak píší., jestli jedí to, co fotí, jestli nosí to, co promují.. Zkrátka nikdo nikdy neví a proto bychom neměli tolik řešit ostatní. Víc žijte svůj život. Míň plýtvejte svůj čas na trávení na sociálních sítích a když na nich jste, berte si z nich to dobré. Obklopujte se účty a tedy obsahem, které vám něco předává, pak zase klidně mobil odložte a budete mít čistou hlavu, slibuju :).

7 COMMENTS ♥

 1. Ahoj Ejvi, moc se mi článek líbí, je dost inspirativní a hezky se to četlo, víc článků např. něco ze soukromí nebo Vánoce. Hezké Vánoce ♡

  ReplyDelete
 2. Krásný článek❤️

  ReplyDelete
 3. Tak tímhle se dneska zabíjí čas, no jestli se tím někdo nechá ještě vystresovat, tak potěš koště.

  ReplyDelete
 4. Pekne napísané

  ReplyDelete
 5. Perfektní článek. Moc se mi líbil. :)

  ReplyDelete
 6. Máme to s tím Instagramem trápení.:) Já se teda řadím mezi ty "šťastlivce", kteří si s ním moc hlavu nelámou, ale je pravda, že se snažím, aby to jakž takž vypadalo.. Ale je dobrý se nad tím zamyslet, ty jednotlivý body jsi popsala dobře. Já jsem se rozhodla po deseti letech skončit s mým osobním účtem na Facebooku a najednou mám fůru volnýho času.:) Je dobrý těm sociálním sítím moc nepropadat a spíš si užívat ten offline život. Zdravím!:)

  ReplyDelete

Blog Archive